Smaller Default Larger

    Zapraszamy do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”, który jest odpowiedzią na niestety wciąż aktualny problem, jakim jest wszawica w polskich szkołach.

    Trudno uwierzyć, ale wszawica to wciąż aktualny problem w XXI wieku. Pomimo tego, iż mówi się o niej znacznie mniej niż dawniej, to nadal atakuje równie często. Wszawica powraca regularnie, a mity krążące wokół niej niestety przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania. Często stanowi ona również temat tabu, o którym nie chcemy rozmawiać. Niewiele osób wie, że wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy.

    Wszawica atakuje głównie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludzi. Dlatego dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Niezwykle ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać maluchom prawidłowe zasady profilaktyki zdrowotnej. Ta choroba pasożytnicza rozprzestrzenia się w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy założyć na głowę pożyczoną czapkę kolegi, uczesać włosy szczotką lub grzebieniem z wszawicą. Istnieje przekonanie, że wszy głowowe nie są w stanie żyć poza włosami. Jest ono jednak mylne. Wszy potrafią przeżyć poza głową żywiciela od 2 do 3 dni.

STRONA INTERNETOWA, KTÓRĄ WARTO ODWIEDZIĆ