Smaller Default Larger

Nasza szkoła kładzie nacisk na zdrowe odżywanie i aktywny tryb życia naszych uczniów, czego przykładem są popularne już organizowane "Dni Owocowo-Warzywne". Bohaterką  dzisiejszego dnia była mandarynka.
Dla uczniów  klasach I-VIII zorganizowany został  „Dzień Mandarynki”. Na drugie śniadanie uczniowie otrzymali słodkie mandarynki, zakupione ze środków Fundacji Kulczyk  w ramach realizowanego Projektu” Żółty Talerz”.
Mandarynka, czyli młodsza siostra pomarańczy, mniejsza ale słodsza, jak również łatwiejsza w obieraniu i dzieleniu. Mandarynka jest to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny rutowatych. Nazwa jej pochodzi od nazwy wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim, którą niegdyś nazywano Mandarą. W zależności od odmiany rośnie na wiecznie zielonych, bardzo ciernistych krzewach lub drzewach, osiągając wysokość nawet 8 metrów. Rodzimym miejscem występowania mandarynek są południowe Chiny i Indochiny. Mandarynki z Chin przywędrowały do Europy w XIX wieku. Obecnie mandarynki są uprawiane w wielu krajach, ale największe plantacje występują w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz nad Morzem Śródziemnym.

W  szkole dzisiaj było zdrowo, słodko i pomarańczowo.

zdj (2)
zdj (1)
zdj (4)
zdj (3)