Smaller Default Larger

„Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da.”\
Jadwiga Andrzejewska

    25 października 2018 roku  biblioteka szkolna po raz kolejny obchodziła swoje urodziny. Uroczystość została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych obchodzonego na całym świecie corocznie w każdy czwarty czwartek października.

Święto Bibliotek Szkolnych w 2018 roku obchodziliśmy pod hasłem „Książka to przyszłość”. Tego dnia biblioteka przybrała odświętny wygląd a na czytelników czekało wiele miłych i słodkich niespodzianek. Były życzenia, tradycyjne 100 lat, laurki, wystawa prac plastycznych „Moja biblioteka”, głośne czytanie książki  Grzegorza Kasdepke „Potworak i inne kosmiczne opowieści”, prezenty od rodziców uczniów (oczywiście książki),  cukierki i tort urodzinowy  (otwarta wielka księga z pięknym nadrukiem urodzinowym) od pana Piotra Dudziaka z Ciastkarni „Pączek” w Stroniu Śląskim. Było więc bardzo słodko, odświętnie i wesoło.

A oto i trochę  z historii :

    Słowo "biblioteka" pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych. Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Gdy komuś śni się biblioteka…

Widzieć albo być w niej - sukces, ale okupiony długotrwałym i ciężkim wysiłkiem.
Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.

                                                                                 Joanne Kathleen Rowling

    W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Wszystkim  przyjaciołom biblioteki szkolnej  serdecznie  dziękuję za zaangażowanie  i pomoc w uświetnieniu tej ważnej uroczystości w życiu szkoły.