Smaller Default Larger
zdj (2)
zdj (1)
zdj (5)
zdj (4)
zdj (3)
zdj (7)
zdj (6)

    W środę 12 września wchodzących do szkoły przywitały plakaty GANGU SŁODZIAKÓW zachęcające dorosłych (rodziców, opiekunów, nauczycieli i pracowników szkoły) do głośnego czytania  naszym milusińskim, a „Słodziakowa dróżka” prowadziła uczniów wprost do szkolnej biblioteki, gdzie czekała na nich NIESPODZIANKA, czyli Słodziaki z pakietem konkursowym.

I tak rozpoczęliśmy zabawę z  książką Renaty Piątkowskiej pt. „CO STANIE SIĘ NA LEŚNEJ POLANIE CZYLI WESOŁE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”.

   Ku naszej radości propozycja BIEBRONKI, to był strzał w dziesiątkę, bowiem ta wielka akcja czytelnicza dostarczyła również wiele okazji do przeżywania radosnych chwil w życiu szkolnym i rodzinnym. Zabawa, nauka, wspólne przebywanie i twórcza zespołowa praca  na pewno zaprocentuje w przyszłości. Przygody sowy Zosi, zajęczycy Zuzi, jeża Jerzyka, lisa Lucka, rysia Rysia i bobra Borysa pobudziły wyobraźnię dzieci i zaowocowały pięknymi, oryginalnymi pracami plastycznymi.
   W świetlicy szkolnej, bibliotece oraz na spacerach i wycieczkach z przewodnikiem (bowiem przepiękna jesienna pogoda dała nam możliwość wyjścia z książką w teren) poznawaliśmy życie zwierząt w ich naturalnym środowisku i dzieliliśmy się pomysłami, co mogłoby się zdarzyć, gdyby… . I wtedy właśnie padła następująca propozycja: „A …. gdyby GANG SŁODZIAKÓW przyjechał do Lądka- Zdroju,  do naszej szkoły i wspólnie z nami poznawał urokliwe zakątki  Ziemi Kłodzkiej?”. Tak też się stało.

   Z  pluszowymi bohaterami, na świeżym powietrzu i w różnych ciekawych miejscach, np. Jaskini Radochowskiej, świetnie się bawiliśmy, słuchaliśmy czytanych nam opowieści oraz graliśmy
w fantastyczną grę terenową, której akcja rozgrywała się w podziemiach. Pani Natalia Piotrowicz - przewodnik po jaskini, zaprezentowała książkę z Serii Detektywistycznej – „Szukaj złodzieja z Ignacym i Melą. Zagadka Jaskini” Zofii Staniszewskiej, która stała się inspiracją do powstania gry „W poszukiwaniu zagubionych nietoperzy”. Zabawa w detektywów była niezwykle interesująca i tajemnicza. Nie obyło się bez  lekkiego dreszczyku.  Z przyjacielem Słodziakiem w plecaku było nam raźniej w ciemnej, czasami niskiej i ciasnej jaskini, gdzie nad głowami wisiały nietoperze zatopione już w zimowym śnie.  

  Na kolejne spotkanie z książką Pawła Wakuły „O czym szumi las ?” wybraliśmy się na Górę Radoszkę. Po przeczytaniu fragmentów książki postanowiliśmy sami wsłuchać się w odgłosy lasu. Słuchaliśmy śpiewu ptaków, rozpoznawaliśmy leśne rośliny i zbieraliśmy dary przyrody. Następne zgrupowanie Gangu Słodziaków odbyło się na szkolnym boisku, gdzie słuchaliśmy pełnej ciepłego humoru opowieści o dwóch psach bohaterach książki Jana Grabowskiego „Puc,  Bursztyn i goście”.

  W piątek 28 września gośćmi naszej Słodziakowej akcji  byli  wolontariusze, czyli rodzice i absolwenci naszej szkoły. W ramach „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” najmłodsi uczniowie słuchali
w ich wykonaniu głośnego czytania książek: „Gang Słodziaków” autorstwa R.  Piątkowskiej,  „Detektyw Pozytywka” G. Kasdepke oraz „Pięciopsiaczki” W. Chotomskiej.

  18 października w naszej szkole zorganizowaliśmy „ Dzień Głośnego Czytania w Lądeckiej Jedynce”. To  cykliczna impreza czytelnicza w ramach obchodów „Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych”. Tym razem w  lektorów wcielili się pracownicy naszej szkoły. W niezwykle ciekawy świat zwierząt wprowadziły nas opowieści W. Cichonia „Cukierku, Ty łobuzie!” i S. Michałkow „Nie płacz, Koziołku”.

  Posumowaniem naszej Słodziakowej akcji była wystawa prac plastycznych naszych uczniów. Dzięki Gangowi Słodziaków wyraźnie wzrosło zainteresowanie literatura dla dzieci, szczególnie o tematyce przyrodniczej. Mamy nadzieję, że zapał czytelniczy nie osłabnie, dlatego przygotowujemy kolejne imprezy czytelnicze. Już wkrótce 25 października „ Święto Szkolnej Biblioteki”!  Poznamy nową  książkę  Zofii Staniszewskiej „Zagadka  biblioteki”.  

Zapraszamy do biblioteki, w której czekają nie tylko ciekawe książki, ale także miłe niespodzianki.