Smaller Default Larger

Rok 2017

STYCZEŃ 

 • 1 stycznia to ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU,ustanowiony przez papieża Pawła VI w 1967 roku. We współczesnym niespokojnym i pełnym konfliktów świecie tematowi pokoju powinniśmy poświęci nie jeden dzień, lecz wiele godzin rozmów, dyskusji i lektur, by uświadomić dzieciom, że każdy z nas poprzez to co i jak mówi i jak działa przyczynia się do pokoju między ludźmi lub do napięć.

www.calapolskaczytadzieciom.pl

 • Zachęcamy do tworzeniaKlubów Czytających Rodzini organizowania regularnych spotkań Klubów. Więcej informacji na stronie: www.RodzinneCzytanie.pl.  

W styczniu przyszło na świat wielu pisarzy i poetów – to świetna okazja, by zapoznać dzieci z ciekawymi wydarzeniami z ich życia oraz przypomnieć ich twórczość:

 • 3 stycznia obchodzi urodziny Joanna Papuzińska – profesor literatury, autorka wielu znakomitych książek i wierszy dla dzieci, m.in. Rokiś, Nasza mama czarodziejka, Czarna Jama, Asiunia, Mój tato szczęściarz, Darowane kreski. Cała Fundacja składa Pani Profesor najserdeczniejsze życzenia.
 • 3 stycznia urodziła się Hanna Kostyrko, redaktorka, tłumaczka (np. bajek o Żwirku i Muchomorku z języka czeskiego) , autorka m.in. antologii kołysanek ludowych i wierszy znanych poetów stylizowanych na kołysanki Chodzi, chodzi Baj po ścianie oraz antologii podań i legend związanych z rozmaitymi miejscowościami i regionami Polski Klechdy domowe.
 • 8 styczniaurodził się Kornel Makuszyńskiprozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, autor znakomitych książek dla dzieci. Przypomnijmy jego Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki, Koziołka Matołka, Pannę z mokrą głową, Awanturę o Basię czy Szatana z siódmej klasy.
 • 12 styczniaprzypada rocznica urodzin Jacka Londona, pisarza amerykańskiego, autora takich powieści jak: Zew krwi, Biały kieł, Martin Eden, Wilk morskii innych. Jego książki, dawniej ogromie popularne, w ostatnich dekadach wyparła literatura fantasy, ale warto przywrócić ją do świadomości młodego pokolenia czytelników.
 • 12 styczniaprzypada rocznica urodzin Hugh Jonesa Loftinga, pisarza amerykańskiego, autora książek dla dzieci o uroczym doktorze Dolittle.
 • 13 stycznia urodziła sięIrena Jurgielewiczowa– powieściopisarka, autorka wielu książek dla młodzieży, m.in. Ten obcy, O chłopcu, który szukał domu, Kajtek, Warszawski szpak, Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla,  Ważne i nieważne, Inna?, Strategia czekania.
 • 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne, pisarz, poeta i dramaturg angielski, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka, Wiersze dla Krzysia.
 • 21 stycznia  urodził się Krzysztof Kamil Baczyński– poeta, prozaik, harcerz, żołnierz batalionu „Zośka” i „Parasol”, przedstawiciel pokolenia Kolumbów, autor m.in. znanych wierszy Elegia o ...[chłopcu polskim], Pokolenie. Zginął w Powstaniu Warszawskim w wieku 23 lat. Warto przypominać jego wiersze nie tylko z okazji rocznicy jego urodzin, ale także w rocznicę wybuchu wojny, powstania, przy okazji lekcji nt. pokoju na świecie.
 • 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, zaś  22 stycznia – Dzień Dziadka. Zaprośmy ich do przedszkola, szkoły, biblioteki, poprośmy o czytanie ulubionych książek z dzieciństwa, przygotujmy występy dzieci i drobne upominki dla seniorów. Poczytajmy wesołe, pogodne i wzruszające książki, w których występują babcie i dziadkowie: NoskaweryPawła Beręsewicza, Babcia na jabłoni Miry Lobbe, Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinovej, Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Nasza babcia Ilse KlebergerDziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej, Kosmiczni Odkrywcy – Franio i jego Babcia Grażyny Bąkiewicz.

LUTY

 • Zachęcamy szkoły i przedszkola do wdrożenia programu codziennego czytania dzieciom. Argumentów może dostarczyć Raport z wynikami badań efektów programów ”Czytające Szkoły” i „Czytające Przedszkola”dostępny na stronie: www.cpcd.plw zakładce Badania i Publikacje oraz książka „Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.
 • Przy wyborze właściwych lektur pomocne mogą być  Kryteria wyboru dobrych książek do czytania dzieciom, a także Złota Lista książek  rekomendowanych przez Fundację oraz Przewodnik po Dobrych Książkach, zamieszczone na stronach www.calapolskaczytadzieciom.ploraz www.rodzinneczytanie.pl.
 • 7 lutego przypada DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU, obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce organizowany od 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Fundacja Dzieci Niczyje) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Warto przeczytać opowiadanie Aki. Za ścianąz książki Anny Onichimowskiej 10 stron świata.
 • 8 lutego urodził się Bohdan Butenkografik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci. scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Gucio i Cezar K. Boglar, Pali się! J. Brzechwy, Ferdynand Wspaniały L. J. Kerna, Wakacje z duchami  A. Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie. Dla Autora – od całej Fundacji – wszystkiego najlepszego!
 • 8 lutego przypada też rocznica urodzinJuliusza Verne’a, francuskiego pisarza, autora powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa. Poczytajmy dzieciom książki tego autora, gdyż poza kilkoma popadły w niesłuszne zapomnienie.
 • 11 lutego obchodzi urodziny Dorota Gellner –poetka, autorka słuchowisk radiowych, książek, bajek muzycznych. Przeczytajmy dzieciom Wścibskich, Bajeczki z miasteczka, Czekoladki dla sąsiadki, Krawcowe, przypomnijmy piosenki Zuzia – lalka nieduża, A ja rosnę i rosnę i inne. Dla Autorki – od całej Fundacji – najlepsze życzenia!
 • 12 lutego urodziła się Seweryna Szmaglewska, autorka wielu znakomitych książek dla młodzieży i dorosłych: Czarne Stopy, Dymy nad BirkenauPuste miejsce przy stoleNiewinni w NorymberdzeNowy ślad Czarnych StópWilcza JagodaBiała róża.

• 14 lutego świętujemy Walentynki – Dzień Zakochanych. Poczytajmy dzieciom piękne książki  i wiersze o miłości, porozmawiajmy o rodzajach miłości i zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość. Do czytania proponujemy: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya, Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce, a dla nieco starszych dzieci, O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej -